top of page

Create Your First Project

Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started

Mezinárodní soutěž na Novou Kežmarskou chatu /1.místo/

Zadáním mezinárodní architektonické soutěže bylo vypracování návrhu moderní horské chaty, která bude východiskem do nejvyšších partií Vysokých Tater. Chata má sloužit jako ubytovna pro 40 hostů a zároveň jako restaurace s panoramatickým výhledem do kraje. Místem pro vybudování bylo zvoleno místo v nadmořské výšce 1 615 m. n. m u Velkého Bieleho plesa. Tady stávala původní Kežmarská chata z roku 1922, která celá shořela v roce 1974. Lokalita u Bieleho plesa pod Kopským sedlem je charakteristické drsnými klimatickými podmínkami.

Naším úkolem bylo navrhnout stavbu, která by splňovala nejpřísnější ekologické normy a byla energeticky co nejvíce soběstačná. Zároveň by to byla jediná celoročně užívaná chata ve Vysokých Tatrách.

Třípodlažní, kompaktní, aerodynamický tvar stavby vychází z tvaru koule pro své nejmenší tepelné ztráty. Zešikmenými stěnami chata rezonuje se stěnami horských štítů a vytváří přirozenou dominantu přírodní lokality, ale také současně reaguje na proudění větru a dešťové a sněhové srážky. Minimalizovaná půdorysná plocha ve spojení s aerodynamickým tvarem snižuje vznik sněhových závějí v okolí domu. K jihu obrácené fasády jsou využity jako lapače slunečního svitu - a to jak tepelné energie skrze prosklenou fasádu, tak i elektrické energie skrze fotovoltaické panely na šikmé střeše. Nosná konstrukce chaty je navržena z dřevěných panelů a trámů, které se objevují i v interiéru. Z exteriéru je stavba z důvodu extrémního počasí opláštěná TiZn plechem.

Zvolená konstrukce a navrhované technologie se blíží standardu energeticky pasivního domu. Sedmdesát až osmdesát procent provozu pokryje energie získaná ze slunce, zbytek doplní kogenerační jednotka na biomasu, tepelné čerpadlo a systém akumulačních zásobníků tepla, případně malá vodní elektrárna na přepadu Bieleho plesa.

bottom of page